V našich domácnostech máme řadu věcí, které používáme jen výjimečně či vůbec. Je to škoda, tyto věci stárnou, ztrácí na hodnotě a často se o ně musíme i starat, aniž by nám to přineslo nějaký užitek. Všechny tyto faktory je třeba zvážit při nákupu. Některé věci je také lepší si půjčit. A když už je doma máme, lze je vyměnit za jiné, sdílet s přáteli či darovat potřebným.
V ČR se sbírá pro charitativní účely textil, hračky, boty. Možností však je mnohem více. Například knihovny můžete obohatit o knížky, které už nebudete číst. Zvláště na venkově je jistě rádi uvítají, ale nosit lze knížky i do knihoven v Praze (dobré si ponechají, zbytek nabídnou čtenářům k rozebrání).
Jiným příkladem je využití věcí, které končí ve sběrných dvorech. Není to v této chvíli zcela legální (ale již se o této možnosti diskutuje a hledá se řešení), ale řada měst a obcí dává dobré věci stranou a nabízí je potřebným. Je škoda platit za likvidaci věcí, které by někdo ještě využil (nesmí ale končit v domácích topeništích).
Dobré příklady lze najít v zahraničí. Celoevropskou sítí, které se věnuje sběru, opravám, prodeji a využití starších věcí je RREUSE. Dnes zaměstnává již kolem 77000 zaměstnanců a dalších 60000 dobrovolníků. Podle jednoho průzkumu (byl proveden v Itálii), v každé popelnici najdete dobré věci minimálně za 1 EURO. Sbírají textil, nábytek, opravují elektrospotřebiče, ale využít lze řadu další věcí (barvy, dřevo, knihy, hračky atd.). V ČR mezi projekty tohoto typu patří komunitní recyklační dílna Zdrojovna či projekt Opravárna.
K nejúčinnějším způsobům opětovného použití patří:
- Vyhnout se jednorázovým nákupním taškám
- Nepotřebné oblečení darovat na charitativní účely
- Starý nábytek nabídnout zdarma na internetu
- Používat nabíjecí baterie místo jednorázových
- Jednorázově potřebné věci lze často zapůjčit