Popis kompostéru

Kompostér se se skládá ze dvou boxů, do kterých se vrchem vkládá materiál ke kompostování. Hotový kompost se odebírá dveřmi na boku. Boxy se plní postupně, jedno z vík a boční dveře doporučujeme zamknout. Kompostér je izolovaný, procesy v něm probíhají až do teploty mínus 5 °C. Více viz: http://www.ekonakup.cz.

komunitní kompostování

Co lze kompostovat?

Kompostér je v zásadě vhodný pro kompostování veškerého organického odpadu z domácností (květiny, zbytky ovoce, zeleniny a brambor, kávová sedlina a vylouhované sáčky čaje, vaječné skořápky - nutno nadrtit, v malém množství i mastný papír, peří, vlasy a chlupy, podestýlka domácích býložravých zvířat). 

Protože kuchyňské odpady obsahují hodně vody, doporučuje se již doma je míchat se suchým materiálem jako je odpad z podestýlky býložravých zvířat, natrhané obaly od vajíček, natrhané ruličky od toaletního papíru či natrhaný hnědý karton. Druhou možností je přidávat piliny, seno či natrhaný papír přímo do kompostéru. Přidávat lze i zahradní odpad, z kapacitních důvodů ale jen omezeně (pro tento odpad není primárně tento kompostér určen, přidávat má smysl hlavně sušší, případně hrubší materiál). 

Do kompostéru nepatří odpady, které se rozkládají pomalu (např. okrasná dýně, kusy dřeva), oddenkové plevele a odpady živočišného původu. Tropické ovoce nevadí, obsahuje ale více vody. Do kompostéru také není vhodné dávat velké kusy materiálu (například celou dýni či hlávku zelí), protože to brzdí kompostování (nutno nasekat na menší části).

Zajištění provozu kompostéru.

Komunitní kompostér musí mít správce, který dohlíží na jeho provoz. Ten kontroluje obsah kompostéru, občas musí materiál v kompostéru promíchat. K tomu může posloužit například malá zahradní lopatka. Protože kuchyňské odpady obsahují hodně dusíku a vody, je nutno k nim přidávat suché uhlíkaté materiály. Hodí se mít v zásobě pytel s pilinami, nasušené seno, natrhané obaly od vajíček či kartony a občas je vhodné přidat i hotový kompost. 

Kuchyňské odpady obsahují hodně dusíku (přibližně dvakrát více než je doporučená hodnota) a vody. Proto je k nim třeba přidávat piliny, suché seno či natrhaný papír (suchý uhlíkatý materiál).

Možné problémy

Mírný zápach

Kompost voní po zemi. Pokud je cítit zápach, znamená to, že něco není v pořádku. Zápach znamená to, že box se příliš rychle plní materiálem s vyšším obsahem dusíku (uvolňuje se amoniak) či je moc vlhký a začne hnít (vzniká metan). Pokud tato situace nastane, je třeba doplnit suchý materiál s vyšším obsahem uhlíku – piliny, drobně natrhaný papír, osvědčilo se mi také nasypat do boxu hotový kompost. Pokud by bylo v kompostéru mokrého materiálu hodně, je nutno tento materiál co nejdříve vybrat a smíchat se sušším.   

Octomilky   

V určitém období, kdy ještě není moc mráz, ale přesto zima, se v kompostéru může objevit větší množství mušek (octomilek). Během procesu kompostování se totiž uvolňuje teplo, které mušky láká a které jim umožnuje i v chladnějším období přežít. Mušky zmizí sami ve chvíli, kdy se ještě více ochladí, pomoci může přikrýt bioodpady pilinami či hotovým kompostem. Kompostér také otřete hadrem či papírem, čím zničíte larvy. Octomilky mohou být i signálem, že materiál v kompostéru obsahuje hodně vody (viz Mírný zápach).